W sytuacji, kiedy mamy do sprzedaży nieruchomość, warto jest nawiązać współpracę z jedna lub nawet z większa ilością agencji nieruchomości, na pewno spowoduje to zwiększenie naszych szans na skuteczna sprzedaż takiej nieruchomości, poprzez zapewnienie większej reklamy, profesjonalizmu w obsłudze procesu sprzedaży nieruchomości i kilku jeszcze innych czynników. Zapewne już podczas pierwszej wizyty w agencji zaproponowana nam zostanie współpraca poprzez podpisanie umowy na wyłączność, a więc takiej, gdzie tylko ta jedna agencja będzie zajmowała się całością procesu poszukiwania kupca, a następnie sprzedaży naszej nieruchomości. Umowa tego rodzaju zawierana jest zazwyczaj na okres 12 miesięcy, bez praktycznie możliwości jej rozwiązania, jeśli tylko agencja pośrednictwa będzie wywiązywała się solidnie, zgodnie z zawarta umową z realizacji swoich czynności. W przypadku sprzedaży w tym okresie czasu nieruchomości agencji przysługuje wynagrodzenie prowizyjne, niezależnie od sytuacji, czy to ona znajdzie nam kupca na nieruchomość, czy sami to zrobimy.

Kredyty hipoteczne – zmiany po 01 stycznia 2014

Dostępność do kredytów hipotecznych, a więc tych, które są przeznaczone do sfinansowania kupna różnego rodzaju nieruchomości jak działki budowlane, mieszkania czy domy jednorodzinne, jest w pewnym stopniu zależna od rekomendacji wydawanych kolejno przez Komisje Nadzoru Finansowego, a więc instytucje powołana do tego, aby w jakimś stopniu nadzorować pracę instytucji finansowych w naszym kraju, w tym banków. Wydawane przez ostatnie kilkanaście miesięcy rekomendacje KNF-u nie za bardzo ułatwiały życie potencjalnym kredytobiorcom, było wręcz odwrotnie – coraz trudniej było uzyskać taki kredyt na zakup domu czy mieszkania. Okazuje się, że nadal KNF chce ograniczyć w jakiś sposób akcje kredytowa, bowiem ostatnio wydana rekomendacja mówi o tym, że od dnia 1 stycznia 2014 roku niemożliwe będzie uzyskanie kredytu hipotecznego w wysokości 100 procent wartości transakcyjnej nieruchomości, niezbędny będzie wkład własny kredytobiorcy w wysokości co najmniej 10 procent wartości takiej kupowanej nieruchomości.

Jak kształtować się będą ceny mieszkań

Od już ponad 3 lat w naszym kraju obserwujemy ciągłe spadki cen mieszkań, taka sytuacja ma miejsce zarówno w segmencie mieszkań wystawianych do sprzedaży przez przedsiębiorców budowlanych, a więc deweloperów, jak też i na rynku mieszkań używanych, a więc na tak zwanym rynku wtórnym. W ostatnim roku wprawdzie ten spadek cen jest nieco mniejszy, zwłaszcza ma rynku pierwotnym, jednak stale nie widać tendencji w drugą stronę, a więc odreagowania cen i pójścia nieco w stronę ich podwyższenia. Na pewno taka sytuacja cieszy potencjalnych kupców tego typu nieruchomości, spadek cen ma również wpływ na zwiększenie się zdolności kredytowej wnioskodawców, bo przecież większość mieszkań kupowanych jest za środki finansowe uzyskane w wyniku przyznania danej rodzinie kredytu hipotecznego. Jak przewidują analitycy rynkowi, obecne ceny już raczej nie będą maleć, natomiast w końcówce obecnego roku zaznaczy się ich wzrost, przed wejściem w życie programu rządowego, mającego na celu wspieranie budownictwa mieszkaniowego – Mieszkanie dla młodych.

Pragnąc sprzedać swoja nieruchomość, zwłaszcza w tak trudnych obecnie czasach, kiedy na rynku nieruchomości wystawionych jest do sprzedaży bardzo dużo domów, mieszkań czy różnego rodzaju działek, warto jest rozważyć podjecie współpracy z dobrym biurem nieruchomości, co na pewno zwiększy znacznie szanse na szybka, a również korzystna, z uwagi na uzyskanie dobrej ceny, sprzedaż naszej nieruchomości. Pracownik biura nieruchomości dokona fachowej wyceny danego obiektu wystawionego na sprzedaż, doradzi, co trzeba jeszcze będzie zrobić, by zwiększyć atrakcyjność danej nieruchomości, istotne będzie również fachowe prezentowanie danej nieruchomości klientom – potencjalnym kupcom, jak też prowadzenie z nimi umiejętnych, profesjonalnych negocjacji cenowych. Na pewno też taka agencja pośrednictwa nieruchomości ma większe możliwości zastosowania skutecznej, szerokiej reklamy naszej oferty, jej odpowiednie przedstawienie, wykonanie profesjonalnych zdjęć nieruchomości, dodanie do oferty zachęcającego, barwnego opisu.

Przez całe lata mieszkania w starych, tych jeszcze przedwojennych kamienicach nie cieszyły się zbytnia popularnością – kojarzone one były ze starymi, zaniedbanymi, odrapanymi murami i z lokatorami takich kamienic, gdzie znaczna ich część stanowił element przestępczy. Takie skojarzenia odnowione kamienice już nie są w stanie wywołać, obecnie obserwujemy coraz większy trend do powrotu do zamieszkania w takich właśnie kamienicach, zwłaszcza w sytuacji, kiedy coraz więcej z nich ulega rewitalizacji, instalowane jest ogrzewanie, bieżąca ciepła woda, odrestaurowaniu podlegają elewacja i wiele elementów konstrukcyjnych takich budynków. Zaletą mieszkań zlokalizowanych w takich kamienicach jest ich unikalny charakter, często są one przygotowywane pod kątem pełnienia funkcji nawet apartamentów, odnowione kamienice budzą swoim wyglądem podziw przechodniów, zaś ich bardzo dobre położenie, często w pobliżu miejsc o znaczeniu historycznym, nadaje im niepowtarzalny charakter i znacząco podwyższa wartość.

MplusW

Copyright © 2018. All Rights Reserved.